Fra aksjonen på Schipol. Foto: Twitter.
- Annonse -

Hundrevis av klimaaktivister har blokkert private jetfly på Amsterdams flyplass Schiphol og hindret dem i å ta av.

Mange aktivister fra Greenpeace og Extinction Rebellion har satt seg ned rundt de private jetflyene, mens andre sykler rundt flyene.

Dewi Zloch fra Greenpeace Netherlands sier at de vil ha «færre flygninger, mer tog og forbud mot unødvendige korte flygninger og private jetfly».

Militærpolitiet sier at en rekke demonstranter er arrestert for å ha tatt seg inn på flyplassen uten tillatelse.

Protesten finner sted dagen før klimakonferansen COP27 åpner i Sharm el-Sheikh i Egypt.

Hindret medisinsk fly

En talsperson for Royal Netherlands Marechaussee, som er en politistyrke underlagt forsvarsmyndighetene, forteller ved fem-tiden til avisen Algemeen Dagblad at enda flere arrestasjoner er ventet og at det fortsatt er aktivister rundt flyene. Flere av aktivistene har lenket seg fast til fly. Det skal tilsammen ha vært om lag 500 demonstranter som aksjonerte, ifølge avisen.

Luftfartsorganisasjonen European Business Aviation Association (EBAA) kaller demonstrasjonen en «fullstendig uakseptabel manifestasjon», og hevder at den kan komme til koste liv. Et av flyene som ble hindret i å ta av skal ha vært et et fly i medisinsk ærend.

- Annonse -

- Annonse -