Sjøvannskjøling, sykkelstall og garderobe, materialgjenbruk, elbil-ring og avfallssortering er noen av tiltakene som Beddingen i Solheimsviken i Bergen har gjennomført.
Kontorbygget eies av GC Rieber Eiendom. I en systematisk gjennomgang ble flere miljøtiltak gjort for å bedre driften av bygget, opplyser bransjeorganisasjonen Grønn Byggallianse (GB), som har kåret Beddingen-bygget til månedens bygg for august.
SD-anlegget er byggets «hjerne»
Sentralt i en miljøgjennomgang er SD-anlegget (Sentral driftskontroll), som kontrollerer de tekniske anleggene. I moderne bygg er SD-anlegget driftsorganisasjonens verktøy for effektiv drift. Ventilasjon, varme, kjøling, lysstyring og elektrotekniske systemer samkjøres i SD-anlegget.
– Energiforbruket avhenger i stor grad av hvor mye de tekniske anleggene går. Det er viktig å ikke la ventilasjonsanleggene dure og gå hele natta om vi kan stoppe dem kl. 17. Klarer vi å optimalisere driften av de tekniske anleggene, senker vi energiforbruket og driftskostnadene, forklarer leder for drift og forvaltning i GC Rieber Eiendom, Alette Rosnæs Ellingsen Ellingsen.
– God drift av ventilasjonsanleggene er også viktig for innemiljøet, legger hun til.
Fikk BREEAM In-Use-sertifisering
Miljøgjennomgangen på Beddingen førte til BREEAM In-Use (BIU)-sertifisering av bygget, som er et verktøy for å måle, forbedre og dokumentere miljøprestasjoner og helsefremmende kvaliteter i eksisterende bygg.
I bygget har GC Rieber Eiendom blant annet fokusert på sortering av avfall, å legge til rette for sykling med sykkelstall og garderobe, og elbil-ring for leietakere.
– Vi er dessuten stolte av at vi bruker sjøvannskjøling i flere av byggene som vi drifter. Planen er at vi skal legge over til «frikjøling» med sjøvann i Beddingen også. Ved å hente kaldt sjøvann fra Puddefjorden reduserer vi energibruken til å kjøle ned byggene våre, sier Ellingsen i omtalen til Grønn Byggallianse.
Satser på gjenbruk av materialer og utstyr
Gjenbruk av materialer er et annet fokusområde. Her samarbeides det med leietakerne for å oppnå resultater.
– Mange leietakere ønsker å rive ut alt når de flytter inn. Det prøver vi å unngå. Vi bruker om igjen det vi kan av materialer og utstyr. Vi har også muligheten til å bruke kontorinnredning om igjen i andre bygg vi forvalter dersom det som rives i ett prosjekt er brukbart i annen ombygning i et annet bygg, sier Ellingsen.
GC Rieber Eiendom har senere BIU-sertifisert ytterligere åtte bygg, ifølge GB. Selskapet fikk i 2019 Bærekraftsprisen av Bergen Næringsråd.
Kilder: Grønn Byggallianse, GK