Illustrasjonsfoto: Parti fra Førdefjorden. Wikimedia Commons, Ximonic, Simo Räsänen, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0.
- Annonse -

Et datterselskap av Nordic Mining skal lage et såkalt blandekammer.

Engebø Rutile and Garnet AS er et heleid datterselskap av Nordic Mining. Daglig leder er Kenneth Nakken Angedal og styreleder er Ivar S. Fossum, som også er CEO i Nordic Mining.

Søknaden gjelder løyve etter forurensingsloven, og handler om å sprenge i sjø, om lag 1300 kubikkmeter masse, på et flateareal som er om lag 215 m2. Hensikten er å ferdigstille et blandekammer knyttet til etablering av prosesseringsanlegget som hører til gruvedriften til Nordic Mining.

De utsprengte massene skal brukes til å planere ut en flate under vann som skal brukes til avgangssystemet til Engebøprosjektet, heter det i varslingsmeldingen fra Statsforvalteren.

Arbeidet er planlagt gjennomført fra november til desember i år.

Ingeniørselskapet Sweco skriver i sin redegjørelse at » … i den grad det er mulig vil utsprengt steinmasse på sjøbunnen brukes til planering av det utvidede blandekammeret og følgende redusere vanndyp fra ca. kote -12 til -10 m. Overskuddsmasser av sprengstein som ikke benyttes til dette formålet vil rakes ut mot sidene av planert område i sjø, da det er snakk om et relativt lite volum masser som ifølge entreprenør vil være praktisk utfordrende å hente opp. Deretter vil det støpes opp kanter for å etablere det endelige kammeret før den mekaniske installasjonen installeres.»

Blant avbøtende tiltak som listes opp er sprengning utenfor gytesesong, grave vekk sediment før sprengning, optimalisert sprenging (sprengstoff mot dannelse av finstoff), og se etter og plukke opp plast som flyter til overflaten.

- Annonse -

- Annonse -