
Norges klima- og miljøminister Espen Barth Eide sier kontakt om dette vil bli tatt i overgangsperioden fram til 1. januar.
Det er NTB og flere norske aviser som melder dette i dag. Norge har hatt regnskogsamarbeidet med Brasil på vent siden 2019, som en følge av president Jair Bolsonaros praksis med å tillate hogst og kutt i miljøtiltak.
I går ble det klart at venstresidens kandidat, Lula da Silva, tok en knepen seier over Bolsonaro i andre valgomgang i presidentvalget i Brasil.

Norge er klar til rask gjenopptakelse av den finansielle støtten med Lula på plass.
– Vi vil snakke med hans folk for å forberede det formelle og få på plass en styringsstruktur. Det står betydelige summer frosset på konto i Brasil i amazonasfondet, som kan utbetales raskt, sier Barth Eide (t.h.) til NTB.
Har lovet skogvern og støtte til grønt skifte
Lula har i valgkampen lovet at miljøpolitikken i landet skal få en totaloverhaling dersom han blir valgt.
Ifølge Reuters handler dette blant annet om nytt vern av 500 000 km2 regnskog, et område som er 1,3 ganger Norges størrelse. Lulas program omfatter videre bekjempelse av avskoging, subsidiering av bærekraftig landbruk og skattereformer som stimulerer til et grønt skifte.
I Reuters analyse pekes det på at selv om Lula under sin forrige presidentperiode i 2003-2010 klarte å redusere avskogingen i brasiliansk Amazonas, gikk det også andre veien med miljøpolitikken hans. Han oppmuntret den gang tradisjonell industrivirksomhet uten særlig tanke på kliamgassutslipp, og det statlige oljeselskapet utviklet en rekke nye oljefelt, heter det blant annet.